Board of Directors

The MNEA Board of Directors sets policy.

The executive officers are elected by delegates of the MNEA Representative Assembly. The MNEA President is Phil Murray (Poplar Bluff School District). The MNEA Vice President is Rebeka McIntosh (Grandview C-4 School District). The president and vice president are on leave from their school districts and serve MNEA full-time. 

The NEA Directors are also elected by delegates at the MNEA Representative Assembly. The NEA Directors serve on the National Education Association Board of Directors. Currently, MNEA has two NEA Directors—Paul Guess and Andy Slaughter. 

The state is divided into 11 governance districts. Each district has one or more representatives, elected by delegates in their district meetings at the spring MNEA Representative Assembly.

The board also has representatives for at-large and special groups.

Board of Directors Secretary: Pam Koetting (pam.koetting@mnea.org, (573) 644-9601)
Governance Administrative Assistant: Roxane Bly (roxane.bly@mnea.org, (573) 644-9606)

Board of Directors as of Aug. 1, 2022

Expand the titles below to view the directors and the areas they serve. You may contact any of the MNEA Board of Directors below using the following email address: MNEABoardofDirector@mnea.org.

Directors (Special Groups and At-Large)

Higher Education Director-at-Large

Doug Hurst, St. Louis Community College

 

Ethnic Minority Director-at-Large 

Alexander Tai, Columbia MNEA

 

ESP Director-at-Large

Vickie Haynes, Special Ed Employees EA

 

Retired Director 

Linda Innes, Retired Educator

 

Aspiring Educators Director

Taylor Edwards, Missouri Western State University

 

Directors (Governance District 1)

James Mueller (Fox NEA) represents members in the following school districts/locals:

Advance (A)
Bourbon
Cape Girardeau (A)
Caruthersville
Charleston (A)
Clearwater
Crystal City (A)
Cuba (Crawford County R-11)(A)
DeSoto (A)
Dunklin (A)
East Carter Co. R-II (A)
Farmington (A)
Festus (A)
Festus Secretarial Assn. (A)
Fox C-6 (A)
Fredericktown
Grandview R-II
Hermann
Hillsboro (A)
Hillsboro ESA
Iron Co./Viburnum
Jackson (A)
Jefferson R-VII (A)
Jefferson R-VII ESA
Kingston K-14 (A)
Lonedell (A)
Malden R-I
Naylor R-II
Neelyville
New Madrid Co. R-I
N. St. Francois Co. R-I
Northwest (A)
Northwest ESA (A)
Owensville (A) 
Portageville (A)
Poplar Bluff (A)
Potosi R-III (A)
Perry 
Rolla (A)
Salem
Scott City R-I
Senath-Hornersville (A)
Sikeston (A)
Southern Reynolds (A)
St. Clair R-XIII
St. James (A)
Ste. Genevieve EA (A)
Ste. Genevieve ESP (A)
Steelville (A)
Sullivan (A)
Three Rivers Comm. College
Twin Rivers (A)
Valley R-VI
Van Buren (A)
Windsor (A)
Woodland (A)

(Western and Northern boundaries by counties inclusive: Ripley, Carter, Reynolds, Dent, Phelps, Crawford, Gasconade, Franklin Co. except Washington and Union, and Jefferson County) 

Directors (Governance District 2)

Stephanie Hasty (Lebanon NEA) represents members in the following school districts/locals:

Alton (A)
Ash Grove R-IV
Ava R-I
Benton Co. R-IX (A)
Bolivar (A)
Branson (A)
Branson ESP
Buffalo (A)
Cabool R-IV
Camdenton R-III (A)
Clever R-V
Climax Springs (A)
College of the Ozarks
Couch (A)
Fair Grove (A)
Fair Play R-II
Fairview
Fordland (A)
Forsyth R-III
Glenwood
Hermitage (A)
Hollister (A)
Houston (A)
Koshkonong
Laclede Co. R-I/Conway
LaQuey R-V
Lebanon R-III
Logan-Rogersville (A)
Marion C. Early (A)
Marshfield (A)
Mountain Grove (A)
Mountainview/Birch Tree (A)
Niangua
Nixa (A)
Norwood R-I
Ozark (A)
Pleasant Hope R-VI
Pulaski Co. R-II/Crocker
Raymondville
Reeds Spring (A)
Republic (A)
Richards R-V
Seymour (A)
Southwest Missouri St. Univ. (A)
Sparta R-III
Springfield (A)
Springfield ESP (A)
Strafford 9A)
Success
Thayer (A)
Warsaw (A)
Waynesville (A)
Weaubleau (A)
West Plains (A)
Wheatland (A)
Willard (A)
Willow Springs (A)
Winona (A)

(Western, Northern and Eastern boundaries by counties inclusive: Stone, Christian, Greene, Polk, Hickory, Benton, Camden, Pulaski, Texas, Shannon, and Oregon) 

Directors (Governance District 3)

Crystal Danner-Stokes (Joplin NEA) represents members in the following school districts/locals:

Appleton City
Aurora
Bronaugh R-VII
Carl Junction (A)
Carthage (A)
Cassville (A)
Diamond (A)
East Newton Co. R-VI
El Dorado Springs (A) 
Jasper Co. R-V
Jenkins
Joplin (A)
Joplin ESP (A)
Lamar (A)
Liberal R-II
McDonald Co. (A)
Missouri Southern State (A)
Monett R-I (A)
Mount Vernon (A) 
Neosho (A)
Nevada (A)
Osceola
Pierce City (A)
Purdy R-II (A)
Sarcoxie (A)
Seneca (A)
Verona R-VII
Webb City (A)

(Northern and Eastern boundaries by counties inclusive: Vernon, St. Clair, Cedar, Dade, Lawrence, and Barry). 

Directors (Governance District 4)

Carrie Begemann (Odessa MNEA) and Tresina Alvested (Odessa MNEA) represent members in the following school districts/locals:

Adrian (A)
Belton (A)
Belton ESP (A)
Blue Springs (A)
Butler R-V
Center (A)
Central MO St.Univ.
Central MO St.Univ. Student (A)
Chilhowee (A)
Clinton (A)
Concordia (A)
Fellowship of Mo Education
Wokers (A)
 
Fort Osage (A)
Grain Valley (A)
Grandview (A)
Harrisonville (A)
Hickman Mills (A)
Holden (A)
Independence (A)
Independence ESP (A)
Independence Trans. EA (A)
Johnson Co. (A)
Kansas City (A)
Kingsville (A)
Knob Noster R-VIII (A)
Lafayette Co. (A)
Lee’s Summit (A)
Leesville
Leeton R-X
Lexington
Odessa (A)
Pleasant Hill (A)
Raymore-Peculiar (A)
Raytown (A)
Rich Hill (A)
Sedalia (A)
Sherwood
Strasburg C-3
Univ.MO-KC
Warrensburg (A) 

(Northern, Eastern and Southern boundaries by counties inclusive: Jackson, (except Independence) Lafayette, Johnson, Henry, and Bates) 

Directors (Governance District 5)

Joaquin Cuni (North Kansas City NEA)  and DeNae' Bush (Park Hill NEA) represent members in the following school districts/locals:

Albany
Bosworth R-V
Cameron
Carrollton R-VII
Chillicothe (A)
Excelsior Springs (A)
Excelsior Springs ESP
Grundy Co. R-9/Trenton
Hamilton
Kearney (A)
Laredo R-VII
Lathrop (A)
Liberty (A)
Maryville R-II
Mid-Buchanan
Norborne R-VIII
N. Harrison Co. R-III
N. Kansas City (A)
N. Kansas City Bus Drivers
North Platte
Orrick R-XI
Park College
Park Hill (A)
Platte Co. (A)
Richmond (A)
Savannah (A)
Smithville
S. Harrison Co. (A)
St. Joseph (A)
St. Joseph ESP (A)
West Platte (A)

(Southern and Eastern boundaries by counties inclusive: Platte, Clay, Ray, Carroll, Livingston, Grundy, Mercer, and Independence in Jackson County) 

Directors (Governance District 6)

Christopher Renner represents members in the following school districts/locals:

Adair Co. R-I
Boone Co. R-IV / Hallsville
Boonville (A)
Brookfiled (A)
Bucklin R-II
Callaway Co. R-III / New Bloomfield
Cole Co. R-I/Russellville
Cole. Co. R-II/Blair Oaks
Cole Co. R-V/Eugene
Columbia (A)
Cooper Co. R-IV/Bunceton
Eldon
Fulton (A)
Green Ridge R- VIII
Hannibal (A)
Howard Co. R-II / Glasgow
Iberia R-V
Jefferson City (A)
Kirksville (A)
Laddonia
LaPlata
Lewis Co. C-1
Louisiana (A)
Macon (A)
Madison C-3
Maries Co. R-II / Belle
Marshall (A)
Meadville R-IV
Mexico (A)
Missouri Valley College
Moberly (A)
Moniteau Co. R-VI / Tipton
Monroe City (A)
Montgomery Co. (A)
North Callaway / Kingdom City
Osage Co. R-II / Linn (A)
Osage Co. R-III / Westphalia
Palmyra R-1
Paris R-II
Pettis Co. R-12
School for the Deaf (A)
School of the Osage R-II
Schuyler (A)
Shelby Co. C-1 / Shelbyville
Shelby Co. R-IV
South Callaway (A)
Southern Boone R-I / Ashland
Truman State University (A)
Univ. of Missouri-Columbia (A)
Van Far (A)
Westran R-I

(Western, Southern and Eastern boundaries by counties: Putnam, Sullivan, Linn, Chariton, Saline, Pettis, Morgan, Miller, Maries, Osage, Callaway, Montgomery, and Lincoln)

Directors (Governance District 7)

Thomas E. Greene (Hazelwood NEA) represents members in the following school districts/locals:

Ferguson-Florissant (A)
Hazelwood (A)

Hazelwood ASP (A)
Hazelwood Assn. of Healthcare Professionals (A)

Jennings (A)
Riverview Gardens (A)

Directors (Governance District 8)

Lori Fisk (Pattonville NEA) represents members in the following school districts/locals:

Brentwood (A)
Clayton (A)
Ladue (A)
Maplewood/Richmond Hts. (A)
Pattonville NEA (A) 
Pattonville ESP (A)
Normandy (A)
Ritenour (A)
St. Louis (A)
St. Louis JCD (A)
University City (A)
Univ. of Missouri-St. Louis
Wellston (A) 
 

Directors (Governance District 9)

David Hope (Special District NEA) and Tammy McGrellis (Special District NEA) represent members in the following school districts/locals:

Affton (A)
Bayless (A)
Hancock Place (A) 
Lindbergh (A)
Lindbergh AOP (A)
Mehlville (A)

Special District (A)
Special District EEA (A)
Special District ESPA (A) 

Directors (Governance District 10)

Jamie Buchner (Fort Zumwalt NEA) and Brendan Kearns (St. Charles EA) represent members in the following school districts/locals:

Fort Zumwalt (A)
Francis Howell (A)
Francis Howell ESP (A) 
Francis Howell MGC (A)
St. Charles (A)
Troy NEA 
Warrenton (A)
Wentzville (A)
Winfield (A)
Wright City (A) 

 

Directors (Governance District 11)

Jenny Stogsdill (Meramec Valley NEA) and Kathy Pennington (Parkway NEA) represent members in the following school districts/locals:

Kirkwood (A)
Meramec Valley (A)
Parkway (A)
Parkway AESP (A) 
Parkway Nurses (A)
Rockwood (A)
Rockwood Custodians (A)
Rockwood Nurses (A)
Union (A)
Valley Park (A)
Washington (A)
Webster Groves (A)